Firefox Nedir ?

Mozilla Nedir?

Mozilla, Netscape‘in kaynak kodunu açmasıyla ortaya çıkan, ve ilk kurulduğundan beri Netscape’in Ağ tarayıcıları için kullandığı kod ismi olan “Mozilla”yı markalaştıran, açık kaynaklı yazılım ailesidir. Son olarak çıkardıkları Mozilla firefox tarayıcısı ile tarayıcı dünyasının %10’unu ele geçirmeyi başarmıştır.

https://i1.wp.com/www.mozilla-europe.org/img/firefox-title.png

Bünyesinde tarayıcı, e-posta ve haber grubu istemcisi, takvim, arıza takip sistemi ve geliştirme araçlarını barındıran bir açık kaynak yazılım projesidir. Mozilla projesinde W3C standartları, hız ve uyumluluk sürekli gözetilen konuların başında gelir.

Yerelleştirme Nedir?

Yerelleştirme, bir ürünün özünü oluşturan dilden başka bir dile aktarılması ve aktarılan dilin konuşulduğu kültürle uyumunun sağlanması sürecidir.

Mozilla Yerelleştirme Çalışmaları

Açık kaynaklı Mozilla ürünlerini yerelleştirmek ve Türk kullanıcısının kullanımına hazır hâle getirmek amacıyla bir araya gelen gönüllülerden oluşan Mozilla Türkçe yerelleştirme topluluğu, çalışmalarını 2002 yılından beri sürdürmektedir.

Terimler

Mozilla çevirilerinde kullanılan terimlerin her uygulamada ortak kullanılması, çeviriler arası uyumu artırır ve kullanıcının yararınadır. Eklentilerin Türkçe’ye çevrilmesinde ya da Mozilla tabanlı uygulama geliştirme sürecinde belli söz ve söz öbekleri için Mozilla çevirilerinde yer alan kelimelerin kullanılması amacıyla hazırlanan Mozilla sözlüğüne gözatabilirsiniz. Ayrıca, sadece dilimizde değil, çoğu dilde henüz çok fazla kullanılmayan teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarının bulunması yerelleştirme çalışmasının bir parçasıdır.

Mozilla Firefox ya da kısaca Firefox, Mozilla tarafından geliştirilen bir web tarayıcısıdır. Firefox, Mozilla’nın yeniden tasarlanmasıyla, Netscape Gecko tabanlı olarak, XUL kullanıcı arayüz dili ile hazırlanmış olan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Mozilla Firefox Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux platformlarını destekler; bunun yanı sıra kodu ayrıca FreeBSD, OS/2, Solaris, SkyOS, BeOS gibi sistemlere de taşınmıştır. 7 Şubat 2007 itibariyle de son sürümü 2.0.0.12’dir.

Bazı özellikleri

 • Kendiliğinden açılan pencereleri engelleme
 • Sekme desteği
 • Bütünleşik Google ve diğer arama motorları(Ayrıca yenileri eklenebilir.)
 • Kişiselleştirilebilir araç çubukları
 • Uzantı yönetimi
 • Kolayca düzenlenebilen yer imleri
 • Tema desteği
 • Çerez yönetimi
 • Yumuşak kaydırma
 • Oturum kurtarma

Mozilla Suite ile Mozilla Firefox arasındaki farklar

Mozilla Suite içinde Mozilla ağ tarayıcısı, posta ve haber yöneticisi, ağ sayfalarını düzenleyebileceğiniz Düzenleyici ve sohbet yazılımı Chatzilla bulunur. Mozilla Firefox ise tek başına bir tarayıcıdır. Mozilla Suite yerine Mozilla Firefox kullanmak, ancak yine de Mozilla Suite’nin posta ve haber yöneticisini kullanmak isteyenlere Mozilla Thunderbird önerilir.

Ağ tarayıcısı Mozilla Firefox ve posta ve haber istemcisi Mozilla Thunderbird, Mozilla Suite’nin bütünleşik sürümünden daha etkin ve hızlıdır.

Mozilla Firefox cephesinden iyi haberler gelmeye devam ediyor. İlk iyi haber, bir süre önce Internet Explorer’ın 7′nci sürümünde kullanılacak RSS ikonu için, bir oylama başlatan Microsoft yazılımcılarının gelen tepkiler üzerine Firefox’da yer alan simgeyi devam ettireceklerini açıklamaları oldu.

Belki çok küçük bir ayrıntı, ama bu bile Firefox’un artık bazı standartları nasıl belirlediğine ilişkin önemli bir gösterge. Bu olayı bir başka yüzünden okumak gerekirse, Firefox’un etrafında toplanan “kullanıcı grubu”nun artık Microsoft üzerinde bile bir baskı oluşturacak güce eriştiğini görüyoruz. Firefox 1.5′in duyurulmasından sonraki ilk 24 saat içinde gerçekleşen 2.ooo.ooo adeti aşan indirme (download) sayısıysa, 1.0 sürümünü geride bırakan bir rekora imza attı. Nitekim bağımsız ölçüm şirketi Onestat’a göre, ekim ayının son haftasından itibaren hızlı bir yükselişe geçen Firefox’un pazar payı, ilk defa çift haneli rakamlara ulaşarak yüzde 11,5′e erişti.

Mozilla geliştiricilerinin 2.0 ve 3.0 için hazırladıkları yol haritasının bu ilk taslağında, 2.0 ve 3.0 için iki farklı gelişim yolunun izlenmesi dikkat çekici. Firefox 1.5′ta da kullanılan Gecko 1.8 motorunu kullanacak olan Firefox 2.0, bazı önemli yenilikleri getirecek olmasına karşın, asıl büyük değişiklikler bir sonraki sürüme saklanacak.

Firefox 3.0′ın hazırlanmasına 1.5′tan itibaren başlandığını söylemek mümkün. Şaşırtıcı ama böyle, çünkü Gecko motorunun mimarisinde yapılacak yani “Trunk” içine atılacak tüm büyük değişiklikler, 1.8.x “Branch”i üzerinden geliştirilmesine karar verilen Firefox 2.0′da yer al(a)mayacak! Bu kararın epey tepki alacağını tahmin etmek zor değil. Mozilla ekibi, böylelikle 2.0′ın “en az” 1.5 kadar kararlı bir sürüm olmasını hedefliyor.

Mozilla yazılımcılarının bu kararı almasında bir neden daha var elbet: 2006′nın 23 Temmuz’unda çıkması beklenen Vista ve Internet Explorer 7.0′ı daha güçlü bir ürünle karşılamak. Nitekim, Firefox 2.0 için öngörülen çıkış tarihi 27 Temmuz 2006.

Peki, Firefox 2.0′da ne tür yeniliklerle karşılaşacağız? Mozilla Wiki’de yer alan ve üzerinde tartışılan “taslak metinler” ışığında, şu özelliklerle tanışabiliriz:

 • RSS Reader/Viewer (Firefox’un en önemli eksiklerinden biri),
 • Dosyaların indirilme oranlarının grafiksel olarak durum çubuğunda gösterilmesi,
 • Adres çubuğunda yeni güvenlik seviyeleri, anti-phishing detektörü (Opera, Firefox, Konqueror ve IE 7.0′da uygulanacak),
 • Geçmiş içinde arama yapabilme, oturum bazında “geçmiş” bilgilerini takip edebilme,
 • Yer imlerinde (bookmark) sekmelere dayanan yeni bir yönetim arayüzü,
 • Tüm yer imlerini “canlı yer imi” (live bookmark) haline getirebilme (Bence bu çok ilginç. Yer iminiz size kendi sitesinde birşeylerin yenilendiğini söyleyecek),
 • Adres çubuğunun yanındaki arama motorlarına yükleme/silme/güncellenme yeteneği kazandırılması.

Arayüzde bazı kozmetik düzenlemelerin de yer almasını bekleyebileceğimiz 2.0 sürümünden sadece yedi ay sonra, yani 2007′nin şubatında “asıl bomba” Firefox 3.0 gelecek. Üçüncü sürümde çok daha ciddi değişiklikler var:

 • Gecko 1.9 motoru
 • Javascript 2.0 desteği
 • Yeni bir öntanımlı Firefox teması
 • Kapatılan sekme ve pencereleri geri getirebilme
 • Oturum kaydetme (Opera’daki “session saving” özelliği)
 • XUL için Phyton dil desteği
 • Yazım denetimi
 • Sayfayı ekrana otomatik sığdırma (Opera’da var olan bir diğer özellik)
 • SVG 1.1 elemanlarının tamamına destek.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: