Webtasarım için Firefox

Aardavark

Aardavark eklentisi ile sayfa üzerindeki HTML etiketlerini görebiliyoruz, bunların HTML kodlarını inceleyebiliyoruz ve sayfamızdan geçici olarak HTML etiketlerini kaldırabiliyoruz(R.I.P eklentisi ile HTML etiketlerini tamamen kaldırabilirsiniz). Kullanışı da gayet basit: hangi sayfada kullanmak istiyorsanız, o sayfa da sağ tıklayıp START AARDAVARK komutuna uyguluyorsunuz ve eklenti çalışmaya başlıyor. Ardından da klavyedeki kısayolları kullanarak istediğiniz işlemi yapabiliyorsunuz. Bu kısayolları ve ne işe yaradıklarını öğrenmek için Aardavark eklentisi etkinken klavyeden H düğmesine basmanız yeterli. Eklentiyi kapatmak için de Q kısayol tuşunu kullanabilirsiniz. Aardavark eklentisini bu sayfadan yükleyebilirsiniz.

https://i0.wp.com/img392.imageshack.us/img392/627/webdesignnz4.jpg

Colorzilla

Colorzilla eklentisi ile sayfa üzerindeki herhangi bir nesnenin rengini HEX veya RGB kodu olarak alabilirsiniz. Ayrıca COLOR PICKER komutu ile renk seçim penceresini açıp oradan da renk seçimi yapabilirsiniz. Colorzilla eklentisini yüklediğinizde Firefox’un durum çubuğunun solunda simge olarak yerleşecektir. Simge üzerine sol fare tuşu ile birkez basınca renk seçim aracı açılır ve sayfa üzerinde herhangi bir nesneye basarak rengi belirleyebilir, sağ fare tuşuyla basınca da açılan menüden renk kodunu HEX veya RGB olarak alabilirsiniz. Colorzilla eklentisini bu sayfadan yükleyebilirsiniz.

CSS Viewer

CSS Viewer eklentisi de sıkça kullandığım eklentiler arasında. Bu eklenti ile sayfa üzerindeki nesnelerin temel CSS özelliklerini görebilirsiniz. Kullanımı yine çok basit: ARAÇLAR menüsünden CSS VIEWER komutuna birkez basınca CSS Viewer eklentisi aktif hale geliyor ve sayfa üzerinde nesnelerin üzerlerine gelip CSS Viewer kutusunda temel özellikleri görebiliyorsunuz. CSS Viewer’ı kapatmak için yine ARAÇLAR menüsünden CSS VIEWER komutuna basıyoruz. CSS Viewer eklentisini bu sayfadan yükleyebilirsiniz.

Firebug

Firebug benim en sık kullandığım Firefox eklentisidir. Bu eklenti web tasarımcı ve geliştiricileri için adeta bir ilaç! xD Çünkü Firebug sayesinde sayfanızdaki HTML ve CSS etiketlerini görüntüleyebilir, anında düzenleyebilir ve Javascript betiklerinizde yer alan hataları gözlemleyip yok edebilirsiniz. Ayrıca ağ monitörü özelliği(Firebug’daki NET sekmesi) ile sayfanızla ilişik diğer dosyaların yükleniş anında kaç KB olduğunu, kaç saniyede yüklendiğini ve ilişik dosyaların yüklenip yüklenmediğini görebilirsiniz. Firebug eklentisi yüklendiğinde Firefox’un durum çubuğunun sağında simge olarak yerleşecektir. Bu simgeye basarak Firebug penceresini açabilir, aynı zamanda kapatabilirsiniz. Firebug eklentisini bu sayfadan yükleyebilirsiniz.

HTML Validator

HTML Validator eklentisi de bana göre en az Firebug kadar gerekli bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde sayfanızın HTML kurallarına uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu eklenti yüklendiğinde yine Firebug gibi Firefox’un durum çubuğunun sağında simge olarak yerleşecektir. Html Validator eklentisini bu sayfadan yükleyebilirsiniz.

IE Tab

IE Tab eklentisi ile Firefox’dan ayrılmadan sayfanızı Internet Explorer motoru ile aynı veya yeni bir sekmede açabilirsiniz. Bu eklentiyi kurduğunuzda Firefox’un adres satırının yanında simge olarak yerleşecektir. IE Tab eklentisini bu sayfadan yükleyebilirsiniz.

Measure It

Measure It eklentisi ile sayfanızdaki nesnelerin genişlik ve yüksekliğini piksel cinsinden öğrenebilirsiniz. Bu eklenti yüklendiğinde Firefox’un durum çubuğunun solunda simge olarak yerleşecektir. Measure It eklentisini bu sayfadan yükleyebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: